Detoks organizmu to ważna część leczenia uzależnień. Pozwala wypłukać toksyny z organizmu oraz uzupełnić płyny i elektrolity. Detoksykacja może być bardzo trudna i skutkować wieloma objawami, dlatego pacjent powinien znajdować się pod opieką wykwalifikowanego personelu. Często niezbędne jest podanie odpowiednich płynów oraz leków uspokajających, przeciwdrgawkowych, przeciw lękowych, przeciwwymiotnych i przeciwbólowych, aby złagodzić skutki odstawienia takie jak np. bóle somatyczne, problemy ze snem, stany lękowe, drgawki, problemy ze strony układu pokarmowego, zmiany nastroju, napady agresji, omamy.

Na czym polega detoks organizmu?

Detoks to odtruwanie organizmu, które ma na celu wypłukanie przyjmowanej substancji. Dodatkowo w trakcie terapii podawane są odpowiednie płyny, witaminy, mikroelementy i leki, które mają złagodzić skutki odstawienia przyjmowanej substancji. Detoks organizmu dostosowany jest do pacjenta w zależności od stosowanej substancji (narkotykowy, alkoholowy, lekowy) i występujących objawów.

Jak detoks wpływa na organizm?

Długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnych niezależnie od ich rodzaju może mieć poważne następstwa zdrowotne, zaburzać gospodarkę elektrolitową organizmu, co w przypadku odstawienia przyjmowanej substancji może powodować bardzo silne dolegliwości somatyczne i psychiczne. Pacjenci często poważnie cierpią, dlatego detoks domowy zazwyczaj kończy się niepowodzeniem, a osoba uzależniona potrzebuje profesjonalnej opieki oraz zastosowania odpowiedniej farmakoterapii.

Cele i objawy podczas procesu 

Celem detoksu organizmu jest usunięcie toksyn, uzupełnienie płynów i elektrolitów, co ma poprawić ogólny stan pacjenta. Proces ten jest niezbędny, aby pacjent zaczął podejmować świadome decyzje i przygotowuje go do podjęcia terapii.

Detoks organizmu niezależnie od rodzaju przyjmowanej substancji (alkoholowy, narkotykowy, lekowy) jest bardzo trudnym przeżyciem, który może złagodzić objawy:

  • niepokój;
  • drżenie;
  • skurcze;
  • wymioty;
  • zaburzenia świadomości;
  • bezsenność;
  • biegunka;
  • omamy;
  • drażliwość;
  • lęki.

Detoks organizmu w ośrodku leczenia uzależnień

Ośrodek leczenia uzależnień zapewnia profesjonalną opiekę lekarzy, pielęgniarek, trenerów leczenia uzależnień i psychoterapeutów, którzy wspierają pacjenta podczas detoksu organizmu. Bogata wiedza i duże doświadczenie sprawiają, że nasi pracownicy potrafią odpowiednio reagować w różnych sytuacjach, zapewniając pacjentom nie tylko odpowiednią opiekę, ale przede wszystkim wsparcie i akceptację dla zachodzących procesów. Zapewniamy bezpieczne warunki, które sprzyjają zdrowieniu i są doskonałym wstępem do leczenia uzależnień. Oferujemy detoks:

  • alkoholowy;
  • narkotykowy;
  • lekowy.

Ośrodek leczenia uzależnień

Ślężańskie Centrum Terapii oferuje holistyczną pomoc w leczeniu alkoholizmu, narkomanii, lekomanii oraz innych uzależnień np. od hazardu lub komputera/Internetu. Zapewniamy kompleksową pomoc, która obejmuje: detoks, terapię grupową, terapię indywidualną, zajęcia wspomagające i wsparcie na każdym etapie leczenia. Do naszego ośrodka nie jest wymagane skierowanie, a pacjenci podejmują terapię w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym (kontynuacja leczenia, DDA, terapia dla współuzależnionych). Zapewniamy zakwaterowanie w komfortowych pokojach, wyżywienie dostosowane do indywidualnych potrzeb, bogatą ofertę zajęć, strefę wellness oraz przede wszystkim atmosferę pełną akceptacji i zrozumienia. Ułatwia to znaczenie proces leczenia uzależnień, umożliwiając pracę nad problemami, wyciszenie i zdobycie narzędzi oraz technik niezbędnych do radzenia sobie po opuszczeniu ośrodka.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące detoksu

Czym jest detoks w trakcie leczenia uzależnień?

Detoks w trakcie leczenia uzależnień jest elementem poprzedzającym terapię właściwą. Jest niezbędny, aby przystąpić do psychoterapii, która jest głównym elementem w walce z uzależnieniem. Pozwala na oczyszczenie organizmu z substancji psychoaktywnych i odżywienie organizmu jest pierwszym elementem trzeźwości. Polega na podaniu najczęściej za pomocą wlewów dożylnych odpowiednich płynów, witamin i substancji mineralnych oraz farmakologicznym łagodzeniu objawów odstawiennych.

Jakie są korzyści z poddania się detoksu w trakcie leczenia uzależnień?

Korzyści płynące z poddania się procedurze detoksu to: nawodnienie organizmu, uzupełnienie substancji mineralnych i witamin w organizmie. Kolejną korzyścią jest łagodzenie zespołu abstynencyjnego, czyli mniej dotkliwe pozbycie się substancji psychoaktywnej z organizmu. Detoksykacja służy również przerywaniu ciągów alkoholowych, narkotykowych czy lekowych. Najważniejszą właściwością detoksu jest umożliwienie pacjentowi trzeźwego skorzystania z terapii.

Jakie substancje są usuwane z organizmu?

Podczas detoksu z organizmu usuwane są substancje psychoaktywne i ich metabolity. Najczęściej usuwanymi substancjami podczas detoksykacji są: alkohol, amfetamina i pochodne, benzodiazepiny, marihuana, opioidy, których część wymaga przez jakiś czas terapii substytucyjnej.

Czy detoks w trakcie leczenia uzależnień jest bolesny?

Elementem detoksykacji od substancji psychoaktywnej jest niwelowanie skutków zespołu abstynencyjnego, któremu może towarzyszyć ból fizyczny. Ból fizyczny jest charakterystycznym elementem odstawienia narkotyków z grupy opioidów, dlatego też częstym elementem wprowadzonym podczas detoksu od opioidów jest terapia substytucyjna.

Ile trwa proces detoksykacji?

Długość procesu detoksykacji jest uzależniona od rodzaju przyjmowanej substancji i stopnia wyniszczenia organizmu. Zazwyczaj detoks alkoholowy trwa 2-5 dni, a narkotykowy około 14dni.

Czy detoks w trakcie leczenia uzależnień jest bezpieczny?

Detoks w trakcie leczenia uzależnień odbywa się pod okiem wyszkolonych specjalistów dla zachowania maksimum bezpieczeństwa.

Czy istnieją skutki uboczne podczas detoksu?

Sam detoks nie wywołuje skutków ubocznych. Odstawienie wyniszczającej substancji psychoaktywnej może być jednak nieprzyjemne i wywoływać zespół objawów takich jak: nudności, bóle głowy, bóle brzucha, problemy ze snem, suchość w ustach, problemy z wypróżnianiem, wymioty etc. Natomiast objawy te minimalizowane są przy pomocy środków farmakologicznych.

Czy detoks w trakcie leczenia uzależnień jest częścią pełnego programu leczenia uzależnień?

Nie zawsze detoks jest częścią pełnego programu leczenia uzależnień, gdyż jest to złożony proces. Zdarza się, że pacjenci sami zaprzestają zażywania substancji i przyjeżdżają na terapię trzeźwi, natomiast należy pamiętać, że trzeźwość to tylko pierwszy krok do abstynencji. Detoksu nie przeprowadza się w przypadku uzależnień behawioralnych.

Czy detoksykacja jest wymagana przed rozpoczęciem leczenia uzależnień?

Detoks nie jest wymagany w przypadku uzależnień behawioralnych. W sytuacji, gdy pacjent jest uzależniony od substancji psychoaktywnej, do uczestnictwa w terapii wymagana jest trzeźwość, a ta następuje po samodzielnym zaprzestaniu brania lub w procesie detoksykacji.

Nasz ośrodek znajduje się w  Jordanowie Śląskim, istnieje również możliwość przyjazdu po osobę zainteresowaną. Oferujemy przejazd z całego terenu kraju i miejscowości m.in.: