Ośrodek leczenia narkomanii Ślężańskie Centrum Terapii  zapewnia stacjonarną terapię uzależnień oraz terapię pogłębioną w formie zajęć ambulatoryjnych. Ośrodek znajduje się 30 km od Wrocławia w lokalizacji, która sprzyja wyciszeniu i ułatwia podjęcie walki z uzależnieniem. Do przyjęcia do ośrodka nie jest wymagane skierowanie. W przypadku leczenia narkomanii oferujemy profesjonalną pomoc z zakresu:

 • detoksykacji,
 • psychoterapii,
 • pomocy psychologicznej,
 • lekarskiej,
 • psychiatrycznej,
 • pielęgniarskiej

Pacjent w naszym ośrodku leczenia uzależnień może czuć się bezpiecznie pod opieką całego zespołu specjalistów doświadczonych w leczeniu narkomanii tj. psychiatry,  psychologów, psychoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek oraz instruktorów terapii uzależnień.

Przebieg leczenia narkomanii

Sama decyzja o podjęciu leczenia w ośrodku leczenia narkomanii to duży krok dla uzależnionego, który podejmuje walkę z nałogiem i pragnie rozpocząć leczenie narkomanii. Podstawą do rozpoczęcia terapii uzależnień od narkotyków jest detoksykacja, a następnie czynny udział w terapii grupowej i indywidualnej oraz zajęciach wspomagających.

Detoks narkotykowy

Detoks to oczyszczenie organizmu z substancji psychoaktywnej używanej przez uzależnionego. Sposób i przebieg detoksykacji w trakcie leczenia narkomanii jest uzależniony od  rodzajów narkotyków, które uzależniony przyjmuje. Detoks powinien być przeprowadzany pod okiem profesjonalistów, zapewniających właściwą opiekę i wsparcie. W zależności od objawów podane zostaną leki, mające na celu złagodzenie skutków odstawienia, co ułatwi detoksykację.

Terapia grupowa i indywidualna w leczeniu narkomanii

Terapia grupowa to podstawowa i najważniejsza forma leczenia narkomanii. Chory uzyskuje wsparcie osób, które walczą z tym samym problemem. Korzyści wynikające z tego kontaktu pod przewodnictwem doświadczonego terapeuty są nieocenione. Grupa wspiera się i motywuje do wyjścia z nałogu.

Indywidualne sesje z psychoterapeutą to czas, w którym pacjent może zająć się problemami i przepracować swoje trudności bez obecności innych osób.

Zajęcia wspomagające

Kontakt z naturą, wycieczki piesze, ćwiczenia fizyczne i zajęcia z fizjoterapeutą pomagają odzyskać spokój ducha i się wyciszyć, co ułatwia leczenie narkomanii. Nasz ośrodek to również dobrze wyposażona siłownia, biblioteka, strefa wellness i różnorodne zajęcia, które zapewniają zajęcia. Pacjenci mają do dyspozycji komfortowe pokoje oraz zapewnione pełne wyżywienie, co ułatwia pełne skupienie się na procesie leczenia.

Leczenie narkomanii – oferta ośrodka leczenia uzależnień

Leczenie narkomanii

Ważnym elementem leczenia narkomanii jest podjęcie współpracy w zakresie psychologicznej i psychoterapeutycznej pracy z pacjentem w ośrodku leczenia uzależnień. Chory uczy się jak radzić sobie z pojawiającymi się głodami, może przepracować problemy i emocje, które tłumił za pomocą substancji psychoaktywnej. Narkomania to problem złożony i szeroki, a sukces w dużej mierze zależy od chęci i pracy samego pacjenta. Czasem niezbędne okazuje się włączenie zleconej przez psychiatrę farmakoterapii.

Terapia pogłębiona

Terapia pogłębiona dedykowana jest dla osób, które zakończyły leczenie podstawowe, pomaga utrzymać abstynencję i radzić sobie z bieżącymi trudnościami bez sięgania po narkotyki.

Terapia dla współuzależnionych

Rodzaj terapii dla osób, które dotknęło uzależnienie bliskiej osoby. Pomaga radzić sobie z trudnościami i mądrze wspierać bliskiego, który podjął leczenie narkomanii.

Ośrodek leczenia narkomanii – kiedy zgłosić się po pomoc?

Objawy uzależnienia od narkotyków:

 • zmienność nastroju (zazwyczaj przygnębienie, agresja, apatia przed zażyciem substancji/wykonaniem czynności, natomiast po zadowolenie/wyciszenie);
 • drażliwość;
 • zmiana rozmiaru źrenic;
 • problemy z pamięcią;
 • zmiana przyzwyczajeń;
 • kłopoty ze snem;
 • depresja;
 • ciągłe podążanie (w domyśle w celu zdobycia, zażycia narkotyków);
 • zmiana towarzystwa;
 • wzmożona potliwość;
 • zaniedbanie higieny i obowiązków.

Narkomania to zjawisko, które zazwyczaj zaczyna się od eksperymentu lub próby zaimponowania znajomym, niestety szybko ewoluuje i niszczy życie. Narkotyki w umiarkowanie zaawansowanym stadium uzależnienia dają poczucie władzy i pełnego panowania nad uzależnieniem od narkotyków. Jest ono złudne, a po pojawieniu się tolerancji potrzebna jest coraz większa ilość substancji psychoaktywnej. Zażywanie coraz większych dawek wyniszcza organizm i psychikę. W przypadku zauważenia problemu trzeba rozpocząć działania mające na celu umieszczenie osoby uzależnionej w ośrodku leczenia narkomanii.

W  Jordanowie Śląskim znajduje się nasz ośrodek. Istnieje możliwość transportu osoby do naszej placówki z terenu całej Polski i miast takich jak: