Walka z uzależnieniem, a aktywność fizyczna

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A WALKA Z UZALEŻNIENIEM

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych lub uzależnienia behawioralne to szerokie pojęcia. Cały czas trwają badania nad mechanizmami, zapobieganiem oraz optymalną terapią osób uzależnionych. Leczenie uzależnienia to wiele elementów mających fundamentalny wpływ na leczenie.

TERAPIA GRUPOWA

  • Terapia grupowa jest podstawowym elementem terapii uzależnień, pacjent spotyka inne osoby mające ten sam problem. Korzyści wynikające z tego kontaktu pod przewodnictwem doświadczonego terapeuty są nieocenione. Grupa wspiera się i motywuje.
  • Terapia indywidualna z jednym z naszych specjalistów to moment, w którym psychoterapeuta może poświęcić się tylko jednej osobie, przepracowywane są wówczas kwestie, których pacjent nie chce poruszać na grupie.
  • Terapia pogłębiona dedykowana jest dla osób, które zakończyły leczenie podstawowe, pomaga utrzymać abstynencję.
  • Terapia dla współuzależnionych dla osób, które dotknęło uzależnienie bliskiej osoby.

Poza terapią istnieją różne formy pomagające utrzymać abstynencję, jedną z nich jest sport.

JAK SPORT WPŁYWA NA WALKĘ Z UZALEŻNIENIEM?

Regularna aktywność fizyczna niesie za sobą wiele pozytywnych efektów nie tylko w sferze fizycznej, ale ma również korzystny wpływ na sferę umysłową. Podczas praktykowania regularnie ćwiczeń czy treningów łatwiej jest utrzymać trzeźwość. Rutyna i systematyczność to coś, czego uzależniony potrzebuje obok najważniejszego elementu, czyli terapii uzależnień, a sport to doskonała metoda. Nawet kilkanaście minut dziennie będzie świetnym ogniwem, do którego wracać można każdego dnia. Początki bywają trudne dla każdego, ale nie warto się zrażać. Systematyczna aktywność oprócz odbarczenia głowy pełnej różnych myśli pozwoli na wzmocnienie ciała osłabionego po długotrwałym lub/i nadmiernym stosowaniu substancji psychoaktywnych.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

W trakcie aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, zbudowane są z aminokwasów peptydowych, organizm najbardziej reaguje na endorfiny typu alfa, beta i gamma. W mózgu (w ośrodku przyjemności) oraz rdzeniu kręgowym produkowane jest najwięcej endorfin. Są to tak zwane hormony szczęścia, wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz stany euforii. Tłumią odczuwanie drętwienia i zmniejszają odczucia bólowe.

Zmniejsza się również poziom innego hormonu- kortyzolu , zwanego hormonem stresu. Oznacza to, że aktywność fizyczna w sposób fizjologiczny przyczynia się do zmniejszenia napięcia, zdenerwowania i wywołuje pozytywny nastrój.

Osobie uzależnionej łatwiej trwać w abstynencji, gdy zdecyduje się na jakąś aktywność. Coś co daje radość każdego dnia i wymaga wysiłku i zaangażowania, ogranicza wolny czas, który można by spożytkować na używki lub niewskazane zachowania.

SATYSFAKCJA Z OSIĄGNIĘĆ I CZAS

Poczucie satysfakcji i spełnienia osiągane z dążeniem do celu wpływają na dobre samopoczucie i proces leczenia chorego. Ważnym aspektem jest również zastąpienie szkodliwych zachowań lub używki zdrowym, lub rozwijającym nawykiem. Podczas aktywności fizycznej możemy również poznać masę nowych osób, co pozwala na zmianę toksycznego środowiska, co jest szczególnie ważne w środowisku narkomanów. Społeczność sportowców jest bardzo otwarta, ale i skupiona na celu, można z niej czerpać inspirację oraz uzyskać ogrom wsparcia i motywacji.

OŚRODEK UZALEŻNIEŃ

W naszym ośrodku leczenia uzależnień również stawiamy na aktywność fizyczną, posiadamy basen idealny do szlifowania swoich umiejętności pływackich oraz nauki pływania. Tereny wokół ośrodka zachęcają do spacerów czy joggingu. Do dyspozycji pacjentów jest również siłownia z workiem bokserskim, sala fitness, stół do tenisa stołowego i dart. Co sobotę organizujemy różne aktywności sportowe, takie jak jazda konna, szermierka, zajęcia z fizjoterapeutą, spacery w góry.

+48 601 723 780