Wpływ alkoholu na układ nerwowy

Alkohol etylowy to trucizna dla organizmu człowieka. Nadmierne spożywanie alkoholu destrukcyjnie wpływa na organizm żywy. Etanol ogranicza wchłanianie składników pokarmowych, odwadnia oraz osłabia metabolizm. Nawet nieduża dawka powoduje zwolnienie reakcji ze strony wzroku i słuchu, pogarsza również też dokładność ruchów. Osoby zmagające się z tym nałogiem mogą znaleźć pomoc w specjalistycznym centrum terapii alkoholizmu, a także oczyścić organizm z toksyn dzięki detoksowi.

Jakie skutki na elementy układu nerwowego ma alkohol etylowy?

Alkohol hamuje układ nerwowy i znacząco wpływa na sprawność ciała. W pierwszej kolejności najwrażliwsze elementy układu nerwowego. Zanurza jasność myślenia, jego precyzyjność myślenie, logikę i czystość osądu. Osłabiona tzw. uczuciowość wyższa, dlatego alkoholik staje się coraz bardziej szorstki, nieobecny, egocentryczny, agresywny psychicznie i czasem fizycznie.

Jakich zaburzeń można spodziewać się u alkoholika ze strony układu nerwowego?

Zaburzone zostają funkcje związane z etyką, uczuciowością, prawidłowym zachowaniem społecznym. Upośledzone zostają funkcje ośrodków kory mózgowej, ich współpraca z ośrodkami w strukturach podkorowych. Wyostrzają się prymitywne zachowania, instynkty i popędy.

Etanol niszczy nerwy obwodowe oprócz toksycznego działania, wpływa na stan w wysokim stopniu na niedobór witamin z grupy B. Przy wielomiesięcznej/ wieloletniej chorobie alkoholowej uzależniony traci apetyt oraz wypłukuje substancje mineralne i witaminy, co z kolei prowadzi do niedoboru witamin i minerałów Szczególnie witamin z grupy B. Wchłanianie witaminy z grupy B w przewodzie pokarmowym osób pijących jest zaburzone. Następstwem takiego stanu jest. polineuropatia alkoholowa.

Jak alkohol wpływa zdrowie?

Objawy negatywnych skutków nadmiernego picia na układ nerwowy:

  • zaburzenia czucia w kończynach,
  • nadwrażliwość na bodźce zimno, ciepło, ciasne obuwie.
  • męczliwość nóg
  • drętwienia, mrowienia kończyn
  • skurcze kończyn
  • owrzodzenie kończyn

Szczególnym objawem szkodliwego wpływu alkoholu na układ nerwowy jest pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Wypłukanie witaminy A, karotenu i prowadzi do ślepoty.

Jeśli zmagasz się z tym nałogiem, lub poszukujesz pomocy dla bliskiej osoby, sprawdź naszą ofertę.

+48 601 723 780