Lekomania to złożony problem, a uzależnienie wpływa negatywnie na zdrowie, życie zawodowe i relacje społeczne chorego. Leczenie utrudnia fakt, że leki są łatwo dostępne, a często wręcz niezbędne ze względu na różne choroby i urazy. Jednak ze względu na dużą szkodliwość uzależnienia niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia lekomanii. Nasz ośrodek leczenia lekomanii zapewnia profesjonalną pomoc w przezwyciężeniu uzależnienia i opiekę zespołu specjalistów: lekarzy, psychologów, trenerów leczenia uzależnień i pielęgniarek, którzy towarzyszą choremu podczas całego procesu zdrowienia.

Ośrodek leczenia lekomanii

Zapewniamy nie tylko profesjonalną pomoc w zakresie terapii, detoksu i farmakoterapii, ale przede wszystkim stałe wsparcie i zrozumienie problemu. Posiadamy niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, dzięki którym możemy zaproponować holistyczne podejście do leczenia lekomanii, co ułatwia przezwyciężenie trudności i utrzymanie abstynencji.

Przebieg i cele terapii

Leczenie lekomanii obejmuje różnorodne działania.

Detoks – ma na celu wypłukanie toksyn z organizmu, złagodzenie skutków odstawienia i przygotowanie pacjenta do dalszej terapii.

Terapia grupowa – podstawa walki z lekomanią. Zapewnia wsparcie osób, które przechodzą przez te same trudności oraz motywuje do dalszej terapii.

Terapia indywidualna – zapewnia przestrzeń do przepracowania problemów, o których pacjent nie chce rozmawiać podczas terapii grupowej.

Zajęcia wspomagające – różnorodne aktywności, które mają na celu ułatwienie procesu zdrowienia, wyciszenie i relaks np. masaże, czy piesze wycieczki.

Celami terapii są:

 • zrozumienie choroby i jej mechanizmów;
 • radzenie sobie z problemami bez sięgania po substancje, od których pacjent jest uzależniony;
 • zdobycie narzędzi i umiejętności do trwania w abstynencji;
 • radzenie sobie z trudnymi problemami;
 • przepracowanie z psychologiem problemów, które wywołują potrzebę stosowania substancji;
 • poprawę relacji rodzinnych i zminimalizowanie skutków uzależnienia;
 • otrzymanie wsparcia niezbędnego do wyleczenia.

Zakwaterowanie w ośrodku leczenia uzależnień

Ośrodek leczenia lekomanii zlokalizowany jest 30 km od Wrocławia w przyjemnej okolicy, która sprzyja wyciszeniu i zapewnia duży kontakt z naturą, która ma działanie terapeutyczne. Pacjentom zapewniamy pobyt w komfortowych pokojach oraz pełne wyżywienie, które może być dopasowane do indywidualnych potrzeb (dieta wegetariańska, diety lecznicze itp.) W ośrodku znajduje się siłownia, biblioteka, strefa wellness oraz wiele udogodnień. Jest to miejsce pełne akceptacji i zrozumienia, ułatwiające podjęcie walki z uzależnieniem.

Leczenie lekomanii – kiedy niezbędna jest pomoc?

Lekomania to uzależnienie od leków i wzrost tolerancji na ich działanie, co skutkuje przyjmowaniem coraz większych dawek. Uzależnienie od leków, jak każde inne uzależnienie, negatywnie wpływa na samego chorego oraz jego otoczenie. Może mieć również groźne konsekwencje zdrowotne i skutkować przedawkowaniem leków. Lekomania stopniowo wyniszcza organizm chorego, który wymaga wsparcia specjalistów, aby pokonać uzależnienie podczas leczenia lekomanii.

Objawy uzależnienia od leków

Objawy lekomanii mogą być bardzo różne w zależności od stosowanych substancji, ale najczęściej wymienia się:

 • silny przymus stosowania określonych leków;
 • konieczność stosowania coraz większych dawek;
 • silny przymus stosowania określonych leków;
 • konieczność stosowania coraz większych dawek;
 • zespół odstawienny w momencie zmniejszenia lub zaprzestania przyjmowania leków (bóle głowy i mięśni, rozdrażnienie, problemy z apetytem i snem, lęki, stany depresyjne itp.);
 • zmiany nastroju i zachowań;
 • skoncentrowanie na zdobyciu kolejnych dawek leków;
 • utrata kontroli nad przyjmowaniem leków;
 • destrukcyjny wpływ stosowania leków na zdrowie, życie zawodowe i społeczne.

Przyczyny lekomanii

Wśród przyczyn lekomanii najczęściej wymienia się ułatwiony dostęp do leków, szczególnie tych bez recepty oraz dużą ilość reklam, które zapewniają o cudownym działaniu licznych suplementów i leków. Warto bowiem zaznaczyć, że coraz częściej dochodzi do uzależnienia od suplementów diety, chociaż wciąż najczęściej są to leki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające i antydepresyjne. Lekomania zazwyczaj dotyczy młodych dorosłych (powyżej 20. roku życia), ale do rozpoczęcia przyjmowania określonych substancji może dochodzić dużo wcześniej. Do uzależnienia zazwyczaj dochodzi u osób, które z różnorodnych substancji korzystają w celach leczniczych (depresja, silny ból, urazy itp.). Niezależnie od przyczyn należy jak najszybciej rozpocząć leczenie lekomanii, aby przerwać jej destrukcyjny wpływ na zdrowie i życie człowieka.

Leczymy lekomanię u osób z całego kraju w naszej placówce w  Jordanowie Śląskim. Jeśli osoba nie może sama dotrzeć do naszego ośrodka, na jej prośbę oferujemy transport z okoli i miast takich jak: