Co to jest mefedron?
Mefedron, 4-MMC, 4-metylometkatynon – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu. Jego zażycie ma powodować stymulację, działa również jak empatogen. Zażywany w postaci proszku, kryształków i tabletek, czasem co bardziej niebezpieczne również wstrzykiwany.
Mefedron to stosunkowo nowszy narkotyk, zyskujący popularność w alternatywie dla ekstazy, amfetaminy czy kokainy. Najczęściej przyjmowany donosowo i doustnie. Jego działanie porównuje się do działania ecstazy czy amfetaminy, gdyż działa pobudzająco, euforyzująco i empatogennie, ze względu na krótki czas działania porównuje się go z kokainą.
Do 2010 roku można go było kupić bez problemu w Internecie, aktualnie jego posiadanie i handel są nielegalne. Mefedron został zsyntetyzowany w 1929 r, był używany w ogrodnictwie jako repelent na mszyce. W XXI wieku zyskał popularność jako używka i stał się królewskim dopalaczem.
Działanie mefedronu
Pożądane przez uzależnionego efekty, które wywołuje: euforyzacja, podniecenie, wyostrzenie zmysłów, otwartość, również seksualną, gonitwa myśli, zmiana temperatury, realistyczne sny, zaburzenia pamięci, energia, wczuwanie w muzykę, dodatkowe doznania zmysłowe, zwłaszcza podczas stosunku. Te wrażenia wywołane zażyciem narkotyku powodują silne i szybkie uzależnienie fizyczne i psychiczne wymagające szybkiej interwencji specjalisty leczenia uzależnień. Zazwyczaj uzależnienie od mefedronu zaczyna się od weekendowego ćpania, połączonego z imprezami, w dalszej perspektywie codzienność staje się zbyt monotonna, a organizm zbyt mało wydajny co przekłada się na zwiększenie dawek narkotyku oraz jego częstsze zażywanie, przeradzające się w coraz dłuższe ciągi narkotykowe, wymagające detoksu pod opieką specjalistów oraz terapii stacjonarnej w ośrodku leczenia uzależnień.
Niebezpieczeństwa zażywania
Niebezpieczeństwo związane z zażywaniem mefedronu jest bardzo szerokie w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że jest to słabo poznana przez lekarzy substancja, dlatego też długotrwałe skutki nie są tak dokładnie zbadane jak w przypadku preparatów czy związków chemicznych, które są obecne od dłuższego czasu.
Układ krwionośny jest szczególnie narażony na działanie mefedronu z powodu przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia. Towarzyszącymi objawami ze strony układu sercowo- naczyniowego, które można zaobserwować to ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, drżenie, odwodnienie, wzrost temperatury , zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, do ciężkich skutków zażywania narkotyku należy również ostre rozwarstwienie aorty w przebiegu zatrucia mefedronem, które z wysokim prawdopodobieństwem zakończy się śmiercią.
W Ślężańskim Centrum terapii leczenie uzależnienia od mefedronu rozpoczyna się detoksem, który przeprowadzany jest pod okiem kadry medycznej i całodobową kontrolą. Polega on na pozbyciu się z organizmu uzależnionego mefedronu i jego pochodnych. W trakcie detoksykacji niezbędne jest podawanie leków przeciwdrgawkowych, łagodzących lęk oraz często nasennych. Po przejściu detoksykacji w Naszym Ośrodku Pacjent może trafić na leczenie właściwe, czyli dołącza do grupy terapeutycznej, która pracuje pod okiem wykwalifikowanych psychologów, psychoterapeutów, specjalistów terapii uzależnień, instruktorów terapii uzależnień. W trakcie pacjent odbywa również konsultacje psychiatryczną. Oprócz grupowej terapii uzależnień, pacjent odbywa terapie indywidualne z dedykowanym specjalistą z naszego zespołu, który pozostaje do Jego dyspozycji. Po odbyciu terapii stacjonarnej i uzyskaniu wiedzy na temat uzależnienia oraz narzędzi pomagających utrzymaniu abstynencji, kolejnym etapem terapii jest terapia pogłębiona.